مزیت‌های حیاتی کسب و کار خانگی

کسب و کارهای خانگی محبوبیت زیادی در سراسر دنیا دارد و با سرعت زیادی نیز درحال گسترش است. کار در فضای صمیمی خانه از بسیاری از محدودیت‌ها و قواعد سفت و سخت دفتر کاری به دور است، بنابراین هم آزادی مناسبی دارد و هم صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌ها انجام می‌شود، خصوصاً در سال‌های نخست فعالیت. بیایید در ادامه برخی از ویژگی‌های کسب و کار خانگی را با کار در فضای اداری و رسمی خارج از خانه مقایسه کنیم.

خوب است که منظم باشیم و سر ساعت مشخصی بیدار شویم و کارمان را شروع کنیم، اما وقتی در خارج از منزل و در دفتر، کار می‌کنیم اغلب مجبور هستیم رأس ساعت مشخصی بیدار شده و به محل کارمان برویم. اما اگر کسب و کارتان در خانه باشد، خودتان رئیس هستید و قوانین را خودتان وضع می‌کنید. این یعنی شما هستید که زمان را در اختیار می‌گیرید و ساعت‌های شروع و پایان کار و زمان‌های استراحت را تعیین می‌کنید. حتی در بین روز می‌توانید با خیال آسوده خواب کوتاهی داشته باشید و با انرژی بیشتر کارتان را ادامه دهید. بنابراین مزیت اول؛

  • ساعت‌های شروع، پایان و استراحت کاملاً در اختیار شماست و می‌توانید گاهی آن را نادیده بگیرید!

بیایید تصور کنیم خارج از منزل و در دفتری کار می‌کنیم که با ما فاصله زیادی ندارد. به طور متوسط در بسیاری از شهرهای ایران فاصله 30 دقیقه‌ای تا محل کار زمان نسبتاً کوتاه و قابل قبولی است. درواقع اگر با محل کارمان 30 دقیقه فاصله داشته باشیم باید کاملاً خوشحال باشیم. تا اینجا 60 دقیقا در روز فقط در مسیر درب منزل تا محل کار صرف می‌شود!

همه ما وقتی صبح از خواب بیدار می‌شویم، حتی اگر نخواهیم از خانه خارج شویم، به آراستگی ظاهرمان توجه داریم، اما وقتی بخواهیم به فضای رسمی بیرون از منزل برویم، قطعاً سخت‌گیرانه‌تر و با وسواس بیشتر ظاهرمان را مرتب می‌کنیم. هرچند زمان لازم برای این کار در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد، اما اجازه دهید زمان آماده شدن برای رفتن به بیرون از منزل و بلعکس زمان صرف شده برای تغییر به شرایط عادی خانه، بعد از بازگشتن از محل کار را جمعاً 20 دقیقه در روز درنظر بگیریم.

تا به اینجا جمعاً 80 دقیقه از وقت روزانه‌مان را از دست داده‌ایم. درواقع اگر 10 دقیقه به این زمان اضافه کنید می‌توانید یک بازی فوتبال را به‌طور کامل تماشا کنید! می‌توانید یک ساعت و نیم مطالعه یا ورزش کنید! یا حتی ساعت بیشتری کار کنید! علاوه‌بر هزینه زمانی که برای رفت و آمد صرف می‌شود، هزینه مالی نسبتاً قابل توجهی هم باید صرف کرایه وسایل نقلیه شود. اگر هم دقیق‌تر بخواهیم نگاه کنیم، حتی آماده شدن برای رفتن به محل کار نیز هزینه مالی دارد. بنابراین مزیت دوم؛

  • در رفت و آمد بین خانه و محل کارتان صرفه‌جویی  مالی و زمانی قابل توجهی می‌شود.

  مزیت‌ها و امتیازهای ویژه کسب و کارهای خانگی

 

به نظر شما اگر همین امروز تصمیم بگیریم یک دفتر کاری راه بیندازیم، چه چالش‌ها و مسائلی را پیش رو خواهیم داشت؟ در ابتدا یک یا دو هفته‌ای به دنبال پیدا کردن محل مناسب خواهیم بود. حدود یک هفته نیز صرف آماده سازی و تجهیز (میز، صندلی، تلفن، نظافت، تزیینات و...) دفتر کار می‌شود. باید به همه اینها هزینه بسیار سنگین اجاره دفتر کار و خرید تجهیزات را اضافه کنیم. تصور کنید اگر بخواهید در خانه کارتان را شروع کنید، از همین امروز هم شاید بشود! هم محل کار فراهم است و هم تجهیزات اولیه مناسب. قطعاً شما مایل هستید در ابتدای کار تا حد ممکن از هزینه‌های اضافی پرهیز کنید. بنابراین مزیت سوم؛

  • در راه‌اندازی دفتر کارتان، ازجمله اجاره و تجهیز دفتر کار صرفه‌جویی مالی و زمانی چشمگیری خواهید داشت.

بیایید از منظر جواز بهره‌برداری، مسائل مالیاتی و هزینه‌های امکانات رفاهی (آب و برق و گاز) به کسب و کار خانگی نگاه کنیم. خوشبختانه در حال حاضر محدودیت‌های نامعقولی برای کسب و کارهای خانگی وضع نشده و راه‌اندازی بسیاری از آنها واقعاً ساده است و درصورت داشتن بند خاصی از حروف الفبا (!) از وام‌های کم‌بهره نیز بهره‌مند خواهید شد!

در مورد مالیات همین نکته کافی است که یادآوری کنیم در صورت بالا رفتن تابلوی یک دفتر یا بنگاه کاری، حتی اگر عملاً فعالیت تجاری انجام نشود، مأمور وظیفه شناس مالیات کابوس هر شب ما خواهد بود!

قطعاً مسائل مربوط به دستکاری کنتور‌های برق را شنیده‌ایم! تمامی هزینه‌های رفاهی که برای یک واحد تجاری محاسبه می‌شود، چندین برابر یک واحد مسکونی با مصرف مشابه است. تمام این موارد دلایل محکمی از مزیت کسب و کارهای خانگی در شرایط کنونی است. بنابراین مزیت چهارم؛

  • اخذ جواز بهره‌برداری برایتان ساده‌تر شده و صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌های مالیاتی و آب و برق و گاز خواهید داشت.

ما به یقیین آگاهیم که درصد موفقیت، نرخ برگشت سرمایه و بازده مالی در کسب و کار‌های خانگی بسیار بیشتر از کسب و کارهای بزرگ، نظیر کارخانه‌ها است. موارد بالا تنها به مقایسه مسائل آشکار و بدیهی پرداخته است و در واقعیت فاصله بیش از این است.